استفاده از کلیدهای مختلف در پیانو

 

استفاده از کلیدهای مختلف در پیانو

استفاده از کلیدهای مختلف در پیانو

به جای این که خطوط و فضای بین خطوط بیشتری اضافه کنید که همه ی کلاویه های پیانو را پوشش دهند، می توانید از یک نماد کمک بگیرید. به آن شکل پیچ پیچی کوچک در سمت چپ خطوط حامل در شکل دقت کنید این شکل زیبا نماد یک کلید است. در اینجا کلید سل.

کلید سل

کلید سل

 

کاربرد اصلی این کلید آن است که اسم خط ها و فواصل بین خطوط را به شما نشان دهد. مثلا به شما می گوید در این گروه از نت ها، خطوط و فواصل بین شان نمایانگر این کلاویه ها هستند.

در موسیقی از کلیدهای زیادی استفاده می شود، ولی شما خیلی شانس آورده اید که پیانو می زنید و فقط باید دو کلید را بشناسید یعنی برای هر دست از یک کلید استفاده می کنید.

 

کلید سل

کلید سل نت هایی را که با دست راست نواخته می شوند، نشان می دهند.

  • شبیه یک حرف G پیچ در پیچ است.
  • پیچش آن از روی خط دوم شروع می شود (اتفاقی نیست) که خط نت سل است.

خط نت سل، نمایانگر همه ی نت های سل نیست. بلکه نت سلی ست که نزدیک سل وسط پیاتویتان است. (شکل زیر) وقتی نت سل را پیدا کنید، خواندن بقیه ی خط ها و فواصل بین شان روی خطوط حامل دیگر کار سختی نیست. کافی ست توالی دو – ر – می – فا –سل – لا – سی و برعکس را دنبال کنید.

اگر پیانو دم دستان است، یکی از انگشتان دست راست تان را روی این کلاویه ی سل بگذارید. (اگر پیانو ندارید، به کلاویه های شکل دقت کنید) کلاویه ی سفید بالای کلاویه ی نت سل (یعنی سمت راست آن) مربوط به نتی ست که در فضای بین خطوط بالای نت سل قرار دارد. اگر ترتیب دو – ر – می – فا –سل – لا – سی را به یاد بیاورد، کلاویه ی بعدی روی پیانو و فضای خالی بین خطوط بالای نت سل، نت لا است.

 

به همین ترتیب، خمی توانید روی خطوط حامل بالا و پایین بروید و به نت هایی که در شکل می بینید، برسید.

 

کلید فا

دست چپ معمولا نت های پایین تر (یا بم تر) پیانو را می زند که به آنها نت های باس می گویند. (مثل خواننده های باس در گروه کر که بم ترین صدای مردان را دارند.)

برای این که انصاف رعایت شود، به دست چپ هم یک کلید جدا داده اند که کلید فا است. کلید فا، مثل کلید سل روی یک خط خاص از خطوط حامل است که نمایانگر یک نت خاص است: نت فا. می توانید ارتباط خاص بین کلید فا و نت فا را با در نظر گرفتن این دو مورد به خاطر بسپرید:

  • دو نقطه ی کلید فا، بالا و پایین یکی از خطوط حامل است که نت فا روی آن قرار دارد.
  • کلید فا شبیه حرف انگلیسی F است. کمی از تخیل تان استفاده کنید.

 

گاهی کلید فا را کلید باس هم می گویند. در این حالت فکر کنید که شبیه حرف B است. دو نقطه به جای برجستگی های حرف B

کلید فا روی خط مربوط به نت فایی که درست قبل از نت سل کلید سل است، نیست. بلکه همان طور که در شکل نشان داده شده، یک اکتاو پایین تر است (یعنی سمت چپ پیانو)

برای خواندن نت ها روی کلید فا، کافی ست نت فا را پیدا کنید و طبق ترتیب نت ها بالا یا پایین بروید.

دقت کنید که هم در کلید سل و هم در کلید فا، نت های روی خط پایین و بین خطوط بالا، همنام هستند. این نت ها یک اکتاو با هم فاصله دارند. در مورد فاصله ی بین خطوط پایین و خطوط بالا هم همین طور است. نتی که یک اکتاو بالاتر از نت روی یک خط است، در فضای بین خطوط قرار دارد و نتی که یک اکتاو بالاتر از نت روی یک خط است، در فضای بین خطوط قرار دارد و نتی که یک اکتاو بالاتر از نتی قرار دارد که بین خطوط است، روی خط است.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش + = 9

امتیاز دهید:
به این صفحه

به این سایت