آموزش ارگ

 

ارگ

یک کیبورد الکترونیک است که در ایران به نام ارگ رایج گشته است. نام های دیگر آن کیبورد همراه، کیبورد خانگی و کیبورد دیجیتال است و بصورت دیجیتال یا آنالوگ ساخته می شود.

 

آموزش ارگ

 

 

اجزاء ساز ارگ

 

قسمت های عمده یک ساز ارگ الکترونیک امروزی شامل موارد زیر است:

کیبورد موسیقی : کلیدهای سیاه و سفید به شیوه پیانو که نوازنده می فشارد و در نتیجه به سوئیچ ها متصل می شوند و ماشه ها یک نت الکترونیک را توسط آن پخش می کنند. اکثر ارگ ها از یک مدار کاهش مقدار سیم کشی مورد نیاز استفاده می کنند.

رابط کاربری نرم افزاری : یک برنامه (که معمولا در یک چیپست کامپیوتری جاسازی می شود) که تعامل کاربری بین کلیدهای کنترل و منوها را مدیریت می کند و به کاربر و نوازنده اجازه انتخاب تن صداها (مانند پیانو، ارگ کلیسا، فلوت، درام کیت و غیره) را می دهد. همچنین امکان انتخاب افکت ها مانند (ریبورب، اکو، تلفن ها و سوستین) و سایر ویژگی ها (مانند جابجاسازی، ماشین درام الکترونیک) را می دهد.

تنظیم کننده موسیقی کامپیوتری : یک برنامه نرم افزاری که ریتم و آکوردها را با دستورات کامپیوتری شده نوعی MIDI تولید می کند.

چیپست صدا / صدا ساز : یک ماژول صدای الکترونیک یا سینتی سایزر موسیقی بصورت معمول حاوی یک مدار یا چیپست یکپارچه است که قادر به دریافت فرمان های MIDI و تولید اصوات است.

آمپلی فایر و اسپیکر : یک آمپلی فایر اصوات از بم تا میانی است که اسپیکرها صداها را تقویت می کنند که شنونده بتواند آنها را بشنود.

 

آموزش ویدیویی کیبورد

keyboard-pishrafte

 

تاریخچه ساز ارگ

 

سازهای کیبوردی از سه قرن قبل از میلاد مسیح هم وجود داشته اند که به ارگ های لوله ای تکامل پیدا کردند تا بعدهعا که به سازهای قابل حمل نظیر پورتیتو و ارگ پوزیتیو رسیدند. سازهای کلاویکورد و هارپسیکورد در قرن چهاردهم ساخته شدند. زمانی که تکنولوژی بهبود یافت کیبوردهای پیچیده تر ساخته شدند. شامل کیبورد و ارگ 12 صدایی که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد. در ابتدا صفحه کیبورد یک ساز، فقط می توانست یک مقدار خاص صدا تولید کند. در قرن هجدهم پیانوفورت اختراع شد که طریقه جدیدی از کنترل میزان و شدت صدا را توسط میزان فشار اعمال شده توسط فشار دادن کلید را ارائه می کرد.

قدم بعدی طراحی تکنولوژی صدای الکترونیک بود. اولین ساز، دنیس دور بود که توسط واکلاو پروکاپ داویس در سال 1753 ساخته شده بود. این ارگ (کیبورد) با 700 سیم موقتا الکترونیک شده بود تا کیفیت صوتی آن را تقویت کند. 7 سال بعد جین بپتایس، کلاوسین الکتریک را درست کرد. این ارگ و کیبورد موسیقی با پلاکترا و فعالی سازی توسط الکتریسیته ارائه شده بود.
هر دو این ارگ ها از الکتریسیته برای تولید صدا استفاده نمی کردند. الیشا گری یک ساز موسیقی الکترونیک به نام تلگراف موزیکال اختراع نمود. این ارگ از ارتعاش مدار الکترومغناطیس، صدا تولید می کند. او یک اوسیلاتور (نوسانگر) تک نت ابتدایی برای آن ارائه کرد. در قدم بعدی او یک بلندگو شامل دیافرام برای قابل شنیده شدن دیتا به آن اضافه کرد.

در سال 1906 ، لی دی فارست، ترایود الکترونیک والو را اختراع کرد. در 1915 او اولین ساز لامپ خلاء، پیانوی صوتی را اختراع کرد. تا زمان اختراع ترانزیستور، لامپ خلاء جزئی ضروری در سازهای الکترونیک بود.

در سال 1935 ، ارگ اسطوره ای همند معرفی شد. این ارگ قادر به تولید صداهای پلی فونی و چندصدایی بود. توسعه های بیشتری در صنعت ارگ و کیبورد توسط “موسیقی ساز چمبرلین” در سال های 1940 و ملوترون در اوایل سالهای 1950 انجام شد.

اولین قدم بسوی پیانو الکترونیک توسط رودز با پری پیانو برداشته شد. یک ساز سه و نیم اکتاو. نسل بعدی این ساز قادر به انجام خود تقویت سازی صدا بود. در سال 1955 کمپانی وارلیتزر اولین پیانوی الکتریک را بنام 100 عرضه نمود.

اختراعات سینتی سایزرهای موسیقی در سالهای 1960 قدمی به سوی ارگ مدرن امروزی بود. هرچه تکنولوژی توسعه بیشتری یافت، سینتی سایزرهای بزرگ به سازهای قابل حملی تبدیل شدند که می توانستند در اجراهای زنده نیز بکار برده شوند.

این امر از سال 1964 وقتی باب موگ سینتی سایزر موگ خود را تولید می کرد، شروع شد. این سینتی سایزر کلیدهای خودش را نداشت ولی نسل بعدی با کیبوردهای سرخود مجهز شدند. این ارگ (کیبورد) مونوفونیک بود و فقط قادر به تولید یک نت در یک زمان واحد بود. بعضی از سازها مانند EML 101 و ARP Odyssey و موگ سونیک 6 پلی فونی بوند که به این معناست که می توانستند بیشتر از یک یا دو و یا بیشتر کلید را همزمان با آنها فشرد و صدا تولید کرد. نسل های بعدی ارگ های الکترونیک تلفیقی از مدارهای ارگ و سینتی سایزرها بودند. مانند پولی موگ ، Opus 3 و آرپ آمنی.

ساخت رابط دیجیتال سازهای موسیقی MIDI به عنوان یک استاندارد برای انتقال کدهای دیجیتال تحول بزرگی در تکنولوژی ارگ ها و کیبورد ها به وجود آورد.

 

طبقه بندی ارگ

 

بعضی از سازندگان و فروشندگان، محصولات ارگ و کیبورد خود را در این گروه بندی های زیر تقسیم می کنند :

دیجیتال پیانو : یک ارگ و کیبورد الکترونیک که برای تولید صدا و احساس نوازندگی به مانند پیانوی آکوستیک طراحی شده است.

پیانوی استیج : یک نوع از دیجیتال پیانو که برای استیج یا اجرای زنده طراحی شده است.

سینتی سایزر : ارگ های الکترونیکی که از سینتی سایزرهای صدای گوناگون برای تولید محدوده وسیعی از صداها استفاده می کنند.

تنظیم کننده : ارگ های الکترونیکی که می توانند یک محدوده از صداها را به خوبی برای همراهی اجرا کننده تولید کنند و معمولا توسط دست چپ نواخته می شوند. یک ارگ تنظیم کننده معمولا گروه های تک نفره نیز خوانده می شود.

در مقایسه با دیجیتال پیانوها یا پیانوهای دیجیتال، ارگ های (کیبوردهای) الکترونیک معمولا قیمت پایین تری دارند و کلیدهای کمتر شبیه به پیانو و سبک تر دارند ولی کنترل های بزرگ فرعی بسیار بیشتری دارند و معمولا شامل یک بلندگو روی ارگ هم هستند. برخلاف سینتی سایزر، هدف اصلی ارگ تمرکز بر روی جزئیات کنترل صدای پارامتری سینتی سایزری نیست.

 

 

آموزش ویدیویی ارگ و کیبورد
keyboard-pishrafte

 

نوازندگان مشهور ارگ

 

جوردن رودس، غول ارگ نواز پست پانک

کیث امرسون

ریک ویکمن

جان لرد

هربی هنکاک، نوازنده جز

استیو واندر

چیک کوریا

ریک رایت

ری چارلز، نابغه ارگ

التون جان

 

کتاب های آموزش ارگ در بازار ایران

 

ارگ نوازی

 

 

 

 

 

 

 

کتاب های شیوه ی نوین ارگ نوازی

جلدهای 1 تا 6

نوشته اکسل بن تین

مناسب برای استفاده شخصی و کلاس

آموزش از طریق آهنگ های شناخته شده

انتشارات : چنگ

 

آموزش ارگ

 

 

 

 

 

 

 

کتاب خودآموز ارگ الکترونیک

باربارا سیگل، ساندرا لوی

انتشارات : هستان

 

نوازندگی ارگ و کیبورد

 

 

 

 

 

 

کتاب دوره کامل نوازندگی کیبورد (ارگ)

اشکان نوابی، آزاده زهرایی

شامل سه کتاب و CD برای آهنگ های کتاب

انتشارات : البرز فردانش

 

 

آموزش آسان پیانو و ارگ

 

 

 

 

 

 

 

کتاب دوره آسان برای پیانو و ارگ

جان تامپسون

انتشارات : توسکا

 

کتاب آموزش ارگ

 

 

 

 

 

 

 

کتاب خودآموز بین المللی پیانو و ارگ

آرداشس تارپینیانس

انتشارات : تارپین

 

 

آموزش ویدیویی ارگ و کیبورد
keyboard-pishrafte

 

 

سایت های مفید ارگ

 

آموزش ارگ

آموزش های ویدیویی فارسی و ویدیویی، دانلود نت …

synthzone

دایرکتوری که سینتی سایزرها، میدی کنترولرها و اطلاعات مربوط به نرم افزارهای موسیقی را تحت پوشش قرار می دهد.

Dancetech

سایت اختصاص یافته به موسیقی الکترونیک در استودیوهای خانگی. سمپل ها، نکات و استفاده ها و ترفندهای سینتی سایزرها.

Synthony

یک موزه دیجیتال از سازهای الکترونیک

مجموعه های آموزش ارگ در بازار

 

آموزش جامع ارگ

 

آموزش فارسی ارگ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حاوی آموزش ارگ، تئوری موسیقی، تمرین های دست راست و تمرین های دست چپ در 31 درس. 9 اجرا. 2 اتود و 3 تمرین برای هر دو دست.

 

آموزش ویدیویی ارگ

آموزش ویدیویی کیبورد

برای خرید پستی و مشاهده توضیحات این مجموعه می توانید اینجا را کلیک کیند.

 

One Comment

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + نُه =

امتیاز دهید:
به این صفحه

به این سایت